Helgelandssykehuset tilbyr spennende læreplasser i et lærerikt fagmiljø. Vi har læreplasser for både helsefagarbeidere og ambulansefagarbeidere.
Stillingene som lærling i Helgelandssykehuset lyses ut årlig, som regel i månedsskiftet januar/februar med oppstart av læretid påfølgende høst.
Som lærling i Helgelandssykehuset får du tildelt en eller flere veiledere. Veileder, faglig leder, fagutvikler og lærlingekoordinator vil sammen følge deg i læretiden, og i tett samarbeid med deg bidra til din faglige utvikling.
Lærlinger i ambulansefaget
Helgelandssykehuset har ambulanselærlinger ved alle ambulansestasjonene. Før du kan få lærlingeplass må du i tillegg til de generelle kravene, bestå en fysisk test.
Lærlingetiden varer i to år. Første året jobber du bare dagtid. Veilederen din jobber turnus, men alle på ambulansestasjonen tar del i opplæringen.
Det skal gjennom hele læretiden jobbes med kompetansemålene i læreplanen, i tillegg er det mange obligatorisk kurs du må gjennomføre for å jobbe i ambulansetjenesten. Du vil være med ambulansen som 3.mann på bilen. Du vil i løpet av læretiden få hospitere ved flere avdelinger inne på sykehuset.
Andre året som lærling går du inn som 2. mann på bilen og du skal nå være klar for å ta større ansvar når bilen er ute på oppdrag.