<  
>  
Oskar Henriksen
Oversetter, skribent Norge
For tiden tilgjengelig
Følg Send melding
Oversetter fra engelsk til norsk, vant med skjønnlitterært språk. Skribent, bred kompetanse innen humaniora. Les mer
  • Del eller anbefal:
  • Antall tjenester 2
  • Pris fra Etter avtale
  • Arbeidssteder 5
Tilgjengelighet
Svarte datoer er ledige
Aktuelle arbeidssteder
Oslo Kongsvinger Sør-Odal Asker Lillestrøm Vis alle
Kommunikasjon, tekst og PR
1 tjeneste

Nivå

Erfaren

Oversetting (skriftlig)
1 tjeneste

Nivå

Erfaren

Meldingen ble ikke sendt
Skriv en anbefaling av Oskar Henriksen
Frilansguiden er basert på porteføljer, profiler og anbefalinger slik at oppdragsgivere får en trygghet basert på andres erfaringer. Dersom du har jobbet med Oskar Henriksen, har du anledning til å gi en anbefaling. Du kan når som helst oppdatere eller endre anbefalingen.
Gi din anbefaling nå!
Min CV
ARBEIDSERFARING
aug 2018 Nåværende Tekster/oversetter, Enkeltpersonforetak
Frilans, Heltid / deltid Hjemmekontor / remote
   
des 2013 Nåværende Skribent/journalist, Religioner.no
Frilans, Deltid Bergen
Jeg har skrevet noen artikler for det religionsfaglige nettstedet Religioner.no. Noe betalt, noe på frivillig basis. Artiklene har gjerne ligget i grenselandet mellom populærformidling og journalistikk.
   
jul 2017 nov 2018 Medieovervåker, Yomando AB
Prosjekt / Engasjement, Deltid Kongsvinger
Sammenfatter avisartikler med søkbare stikkord. Det er viktig å formidle essensen i artikkelen på bare noen hundre tegn. Arbeidstid er tidlig om morgenen noen dager i uken og slutter som regel før kl 08:00, så jobben burde være mulig å kombinere med andre.
   
sep 2013 mar 2017 Oversetter, frilans, Forlaget Harlequin/HarperCollins Nordic
Frilans, Heltid / deltid Bergen
Oversatte romaner fra engelsk til norsk. Manusene skulle kortes ned, så en del redigeringsarbeid fulgte også med.
   
aug 2015 sep 2015 Valgmedarbeider, Bergen Kommune
Ekstrahjelp, Heltid / deltid Bergen
Jeg jobbet med praktisk arbeid i forkant av kommunestyre- og fylkestingsvalget i 2015. I tillegg jobbet jeg som valgmedarbeider (stemmestyremedlem) i forbindelse med selve valget. Jeg var også stemmestyremedlem ved stortingsvalget i 2013.
   
aug 2012 aug 2014 Ekstrahjelp, kortsenteret, Universitetet i Bergen
Ekstrahjelp, Deltid Bergen
August 2012, 2013 og 2014 var jeg ekstrahjelp ved kortsenteret ved UiB. Der jobbet jeg med å registrere og utstede studentkort til nye studenter, samt yte hjelp ved problemer med kort. Det innbefattet blant annet arbeid med registreringsverktøyet FS.
   
apr 2013 des 2013 Lærer, tilkallingsvikar, Danielsen Intensivgymnas
Vikariat, Deltid Bergen
Underviste i Religion og Etikk samt Politikk og Menneskerettigheter. Var dessuten eksamensvakt.
   
nov 2012 mar 2013 Lærer, tilkallingsvikar, PVS Bergen
Vikariat, Deltid Bergen
Tilkallingsvikar i grunnskolen. Vært lærer og/eller lærerassistent på alle trinn fra første til niende på ulike skoler i bergensområdet. Har i tillegg vært SFO-assistent.
   
sep 2012 des 2012 Fundraiser, Bergen Røde Kors
Fast ansettelse, Deltid Bergen
Spredte informasjon om Røde Kors og skaffet givere utendørs i Bergen på dagtid.
   
jun 2005 aug 2008 Billettør, Bastø Fosen AS
Sommerjobb / sesongjobb, Heltid / deltid Moss
   
UTDANNING
aug 2018 mai 2020 PRAKTISK PEDAGOGISK UTDANNING (PPU), DELTID årsstudium (Undervisning og lærerfag), Høgskolen i Hedmark
Årsstudium  Hamar 
Karakternivå: Topp 40%
   
jan 2006 des 2014 HISTORIE, DELTID årsstudium (Historie, religion, idéfag), Universitetet i Bergen
Årsstudium  Bergen 
Til sammen 75 studiepoeng, så det blir til sammen et drøyt årsstudium, spredt utover. To oversiktsemner (eldre og nyere historie), to fordypningsemner i Midtøsten-historie, ett fordypningsemne i middelalderhistorie.
Karakternivå: Topp 20%
Snittkarakter ca B
   
jan 2009 jun 2014 Norrøn filologi, årsstudium, Universitetet i Bergen
Årsstudium  Bergen 
Årsstudium i norrøn filologi, dvs norrønt språk, litteratur og kultur.
Karakternivå: Topp 20%
Snittkarakter ca B
   
jan 2012 jun 2013 SAMMENLIKNENDE POLITIKK årsstudium (Samfunnsfag og psykologifag), Universitetet i Bergen
Årsstudium  Bergen 
Inkluderte ett emne (15 studiepoeng) i samfunnsvitenskapelig metode, blant annet statistikk, intervjuer, tekstanalyse.
Karakternivå: Topp 30%
Karaktersnitt snaut B
   
aug 2009 sep 2011 Mastergrad i religionsvitenskap, Universitetet i Bergen
Mastergrad (annen)  Bergen 
Mastergradsavhandlingen handlet om presten som magiker i norsk folklore, og jeg sammenliknet dette med middelalderske helgenforestillinger. Som fordypningsemne hadde jeg nyreligiøsitet, og som valgfritt emne innføring i latin.
Karakternivå: Topp 20%
Snittkarakter ca B
   
aug 2009 des 2009 Enkeltemne (15 studiepoeng) i kulturvitenskap, Universitetet i Bergen
Annet  Bergen 
Emne om hekseprosessene og den tidens verdensbilde
Karakternivå: Topp 20%
B
   
aug 2005 jun 2008 Bachelorgrad i kultur- og samfunnsvitenskap med spesialisering i religionsvitenskap, Universitetet i Bergen
Bachelor  Bergen 
Min bacheloroppgave sammenliknet mirakler i propagandabruk i høymiddelalderens Europa og det nymoderne England. Jeg tok et fordypningsemne i kristendom samt et ekstra fordypningsemne i norsk kristendom høsten 2008.
Karakternivå: Topp 20%
Ca B i snitt
   
jan 2007 des 2007 GRESK årsstudium (Språk, litteratur), Universitetet i Bergen
Årsstudium  Bergen 
Årsstudium i klassisk gresk språk, kultur og litteratur.
Karakternivå: Topp 30%
Snittkarakter midt mellom B og C
   
aug 2004 mai 2005 Skrivekunst og litteratur, Åsane Folkehøgskole
Annet  Bergen 
   
aug 2001 jun 2004 Allmennfag, Malakoff vgs
Annet  Moss 
Allmennfaglig linje. Studieretningsfag: Engelsk, mediekunnskap, samfunnkunnskap, politisk idéhistorie, psykologi.
Karaktersnitt 5,4
   
Annen erfaring
feb 2012 mar 2017 Styremedlem, Kongshirden 1260
Bergen
Jeg har vært styremedlem i den bergenske reenactmentforeningen Kongshirden 1260, en gruppe som driver med gjenskapning av og formidling om norsk høymiddelalder, i tillegg til å være en kampsportgruppe hvor vi slåss med blunte våpen fra perioden. Vi har også oppvisninger i historisk korrekte klær. Min siste tittel var sekretær. Jeg har vært medlem i gruppen siden 2005.
   
Språk
Engelsk Flytende Flytende Nei
Norsk Flytende Flytende Ja
Tysk Grunnleggende Grunnleggende Nei
       
Ferdigheter og kompetanser
Øvrig
Skriving
Religionsforståelse
Historie- og kulturforståelse
Kommunikasjon, tekst og PR
Skriftlig kommunikasjon
Tekstforfatting
Korrektur
Salg og markedsføring
Kundeservice
Salg
Programvare/verktøy (IT)
Microsoft Word (IT)
Oversetting (skriftlig)
Oversetting: Engelsk
Journalistikk
Journalistikk
Sosiale ferdigheter og kompetanser Blid, erfaring med å håndtere kunder i hektiske situasjoner (ikke minst som billettør), og kan opprettholde den positive holdningen som særlig kreves som selger/fundraiser. Jeg er videre dyktig til å tilegne meg et materiale og formidle dette muntlig på en forståelig, oversiktlig måte - noe jeg også fikk bruk for som fundraiser.
Organisatoriske ferdigheter og kompetanser Som styremedlem i Kongshirden 1260 har jeg vært med på å planlegge driften av klubben, og ikke minst måter å få nye medlemmer på.
IT-ferdigheter og kompetanser Jeg er vant til å skrive på datamaskin og finne informasjon på Internett. Begge deler er nyttige både som oversetter og skribent.
Kunstneriske ferdigheter og kompetanser Jeg er flink til å formulere meg skriftlig. Jeg har et visst talent for å skrive skjønnlitteratur, noe som var nødvendig i oversetterjobben min, hvor jeg ofte måtte omarbeide engelsken ganske mye for å få godt skjønnlitterært norsk, i tillegg til å redigere teksten ned til et visst antall ord uten at det gikk utover den litterære kvaliteten.
Andre ferdigheter og kompetanser Jeg er nøyaktig og utholdende, noe man må være når man skriver frilans. Jeg er flink til å oppdage feilskriving og liknende og har generelt et blikk for detaljer. Takket være utdannelsen min har jeg god religions- historie- og kulturforståelse.
   
Annen info
Interesser
Læring
Gåturer
Religion
Politikk
Historie
Vitenskapshistorie
Tegneserier
Film
Miljøvern
Populærvitenskap