(KarriereStart.no):

I 2016 var den gjennomsnittlige månedslønnen for alle ansatte i Norge 43.300 kroner. Dette inkluderer avtalt lønn, uregelmessige tillegg og bonus, men ikke overtid.

 

Lommene er imidlertid dypere hos de norske topplederne. Avisen DN har gjennomgått årsregnskap og utbetalinger av lønn og bonus inkludert aksjeopsjoner i 2016 til daglige ledere i norske selskaper. Med en snittlønn på 10 millioner kroner, tjente de hundre best betalte topplederne til sammen én milliard kroner i fjor, viser undersøkelsen.

 

Fire personer på pallen

Sigurd Thorvildsen i Awilhelmsen mottok høyest lønn og bonus i 2016, som til sammen utgjorde 57 millioner kroner. Siden 2014 har han mer enn doblet lønnen, som da var 22 millioner kroner.

 

På andreplass havner Jakob Schram i bensinstasjonkjeden Circle K, med nærmere 37 millioner. De to daglige lederne i DHT Management, Svein Harfjeld og Trygve Munthe, deler tredjeplassen med 33 millioner kroner hver.

 

De fleste holder til i Oslo

Det er kun syv fylker som har mer enn én toppleder blant topp 100. To tredjedeler av selskapene (68 av 100) ligger i Oslo og Akershus. Nord-Norge har ingen blant de 100 best betalte topplederne. Hurtigruten, som har hovedkontor i Tromsø, betaler 13 millioner kroner i lønn og bonus til konsernsjef Daniel Skjeldam, men han er selv bosatt i Oslo. Heller ikke Oppland, Telemark, Aust-Agder, Nord-Trøndelag eller Sogn og Fjordane er representert på listen.

 

Foruten Oslo er storbyene Bergen, Trondheim og Kristiansand representert med tre selskaper hver.

 

Bransjene med flest selskaper på listen er sjøfart, oljeboring, bedriftsrådgivning, utleie av eiendom og fondsforvaltning.

 

Kun fire av de 100 høyest lønnede daglige lederne i Norge er kvinner.

 

Topp 100 daglige ledere med høyest lønn

DN.no presiserer: Listen viser de norske selskapene som betalte ut høyest lønn og bonus til daglig leder i 2016. Opplysningene er hentet fra selskapenes årsregnskaper for 2016. Der det har vært skifte av leder i 2016, gjelder lønnen for den eller de som hadde posisjonen daglig leder i 2016. Beløpet omfatter lønn, bonus og utbetalte aksjeopsjoner. Utgifter til pensjon og andre godtgjørelser er ikke tatt med.  

 

Nr. Firmanavn Kommune Daglig leder Lønn
1 Awilhelmsen AS Oslo Sigurd Einar Thorvildsen 57446000
2 Circle K AS *** Oslo Jacob Schram 36805000
3 Dht Management AS Oslo Trygve Preben Munthe 33000000
3 Dht Management AS Oslo Svein Moxnes Harfjeld 33000000
5 Phonero AS Kristiansand Thore Berthelsen 21432000
6 Arctic Securities AS Oslo Mads Henrik Syversen 21303000
7 Gjelsten Holding AS Oslo Henrik Schüssler 19565000
8 Marine Harvest ASA Bergen Alf-Helge Aarskog 18542000
9 The Boston Consulting Group Nordic Ab Oslo Øyvind Andreas Torpp 18398000
10 Bertel O Steen AS Lørenskog Bjørn Henry Maarud 17292000
11 Taiga Fund Management AS Oslo Ola Peder Wessel-Aas 14891000
12 Norway Royal Salmon ASA Trondheim Charles Høstlund 14009000
13 Norgesgruppen ASA Oslo Runar Hollevik / Tommy Korneliussen 13300000
14 Hurtigruten AS Tromsø Daniel Andreas Skjeldam 13000000
15 Wallenius Wilhelmsen Logistics AS Bærum Christopher Connor (ledes i dag av Michael Hynekamp) 12744000
16 Pricewaterhousecoopers AS Oslo Håvard Stokke Abrahamsen 12500000
17 Midelfart Invest AS Oslo Geir Moe 12247000
18 Visma AS Oslo Øystein Moan 12150000
19 Eltek AS Drammen Colin William Howe 11927000
20 Aker Solutions Holding AS Bærum Luis Antonio Gomes Araujo 11908000
21 Qvartz AS Oslo Tune Marschall 11870000
22 Odfjell Se Bergen Kristian Verner Mørch 11800000
23 Laco AS Austevoll Helge Singelstad 11500000
24 Plantasjen AS Kongsvinger Jon Abrahamsson Ring (Ledes i dag av Barbro M. Andersson) 11493000
25 Statoil ASA Stavanger Eldar Sætre 11400000
26 Hamang AS Bærum Anne Lise Meyer 10630000
27 Clarksons Platou Real Estate AS Oslo Stian Nicolaus 10618000
28 Vj Invest AS Oslo Jan Henning Johannessen 10448000
29 Orkla ASA Oslo Peter Arne Ruzicka 9828000
30 Frontline Management AS Oslo Robert Hvide Macleod 9533000
31 Protector Forsikring ASA Oslo Sverre Bjerkeli 9100000
32 Apotek 1 Gruppen AS Lørenskog Øyvind Winther/Knut Colbjørnsen 9082000
33 Yara International ASA Oslo Svein Tore Holsether 9069000
34 Tess AS Lier Erik Jølberg 9000165
35 Agra Foods AS Oslo Tore Haugsdal 8893000
36 Telenor ASA Bærum Sigve Brekke 8881000
37 Ship Finance Management AS Oslo Ole Bjarte Hjertaker 8857000
38 Norsk Hydro ASA Oslo Svein Richard Brandtzæg 8721000
39 Exxonmobil Exploration / Esso Norge AS Sandnes Morten Mauritzen 8705000
40 Abg Sundal Collier ASA Oslo Knut Brundtland 8500000
41 Uno-X Energi AS Bærum Vegar Normann Kulset 8500000
42 Baker Hughes Norge AS Sola Richard Derek Ward / Alasdair Geddes Shiach 8496000
43 Atea ASA Oslo Steinar Sønsteby 8300000
44 Elkem AS Oslo Helge Aasen 8259000
45 Canica AS Oslo Nils Kloumann Selte 8168000
46 Leif Höegh & Co AS Oslo Thor Jørgen Guttormsen 8148000
47 Refsnes Data AS Sandnes Jan Egil Refsnes 7886000
48 Dnb ASA Oslo Rune Bjerke 7804000
49 Bama Gruppen AS Oslo Stein Rune Flaen 7759000
50 Norsk Medisinaldepot AS Oslo Ros-Marie Soo Yeun Grusén 7630000
51 Jotun A/S Sandefjord Morten Fon 7600000
52 Eni Norge AS Sandnes Philip Duncan Hemmens / Ruggero Gheller 7593000
53 Akastor ASA Bærum Kristian Monsen Røkke 7569468
54 National Oilwell Varco Norway AS Kristiansand Frode Jensen / Tor Henning Ramfjord 7518000
55 Reitan Convenience AS Oslo Johannes Sigmund Sangnes / Kjell Magnus Reitan 7500000
56 Golar Management Norway AS Oslo Svein Oscar Spieler / Øistein Dahl 7413000
57 Europris AS Fredrikstad Pål Wibe 7394000
58 Egon Zehnder AS Oslo Morten Tveit 7333000
59 Bertel O. Steen Detalj AS Lørenskog Karl Marius Hayler 7307000
60 Obligo Holding AS Oslo Jørgen Pleym Ulvness 7295000
61 Kværner AS Bærum Jan Arve Haugan / Steinar Røgenes 7264000
62 Lilleborg AS * Oslo Bjørn Ove Kent Drabløs / Petter Hellman og Kimberly Lein-Mathisen 7240000
63 Af Gruppen ASA Oslo Morten Grongstad 7214000
64 Nordic Nanovector ASA Oslo Luigi Costa 7211000
65 A-K Maskiner AS Ullensaker Erik Grefberg / Hans Georg Iwarsson / Gunnar Thorud 7192000
66 Kongsberg Gruppen ASA Kongsberg Geir Håøy / Walter Hafslo Qvam 7132000
67 Sundt AS Oslo Leiv Askvig 7089000
68 Hitecvision Advisory AS Stavanger Pål Magnus Reed 7086000
69 Gjensidige Forsikring ASA Oslo Helge Leiro Baastad 7045000
70 Cameron Sense AS Kristiansand Jarle Dyrdal / Tom Fidjeland 7039000
71 Ferncliff Tih Ii AS Oslo Martin Nes 6958000
72 Heimdal Eiendom AS Trondheim Ellen Tveit Klingenberg 6948000
73 Msd (Norge) AS Drammen Arpa Garay / Steffen Lund (Ledes i dag av Ans Heirman) 6940000
74 Ernst & Young AS Oslo Erik Mamelund 6909000
75 Centragruppen AS Oslo Per Christian Johannesen 6875000
76 Align AS Bærum Tom Munkejord / Erik Christensen 6840000
77 Songa Offshore Se Stavanger Jan Rune Steinsland 6821000
78 Pernod Ricard Norway AS Oslo Eric Geffray / Michael Merolli 6665000
79 Sparebank 1 Smn Trondheim Finn Haugan 6542000
80 Dnv Gl Group AS Bærum Harry Remi Eriksen 6435000
81 Nordisk Skibsrederforening Oslo Karl Even Rygh 6419000
82 North Atlantic Management AS Oslo Alf Ragnar Løvdal 6391634
83 Kistefos AS ** Oslo Bengt Arve Rem 6391000
84 Fred Olsen Energy ASA Oslo Ivar Brandvold 6320000
85 Fearnley Offshore Supply AS Oslo Tor Allen Widing 6318000
86 Protan AS Lier Erik Bødtker Øyno 6316000
87 Anaxo Forvaltning AS Oslo Ole Fredrik Anker-Rasch 6276000
88 Get AS Oslo Gunnar Evensen 6250000
89 Teekay Shipping Norway AS Stavanger Ingvild Sæther 6235000
90 Faroe Petroleum Norge AS Stavanger Helge Ansgar Hammer 6201000
91 Betonmasthæhre AS Oslo Jørgen Evensen 6181000
92 Iss Facility Services AS Oslo Hans John Øiestad (Ledes i dag av Keld Mosgaard Christensen) 6058000
93 Neptune Properties AS Oslo Tore Økseter 6044000
94 Havskjer AS Ålesund Henning Tangen Veibust 6001000
95 Centrica Energi ** Stavanger Dag Halvard Omre 5976000
96 Smedvig AS Stavanger Odd Torland 5942000
97 Assuranceforeningen Skuld (Gjensidig) Oslo Ståle Lyngvær Hansen 5938464
98 Storebrand ASA Bærum Odd Arild Grefstad 5924000
99 Synoptik Norge AS Bærum Frithjof Leegaard 5918000
100 Framo AS Askøy Peter Mikael Carlberg (Ledes nå av Kalra Sameer) 5918000

(Kilde: DN.no) 

 

Klikk her for å søke blant tusenvis av ledige stillinger